Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha
Jakub Wiech
Elektryfikacja to podcast Jakuba Wiecha, popularnego komentatora i dziennikarza. Posłuchamy w nim o zmianach klimatycznych, rozwoju energetyki, problemach polskiego górnictwa, reaktorach jądrowych i odnawialnych źródłach energii. Z wiadomych względów autor dotyka kwestii geopolitycznych, gospodarczych i technologicznych.
O autorze: Jakub Wiech (ur. 1992) urodził się w Kielcach. Jest redaktorem naczelnym portalu Energetyka24.com. Z wykształcenia jest prawnikiem, w czasie studiów otrzymał „Studenckiego Nobla” w kategorii Dziennikarstwo i Literatura. Otrzymał też nominacje do kilku branżowych nagród (np. Grand Press 2018 czy MediaTory). Pisał dla serwisu Defence24, Onetu, Gościa Niedzielnego. Zajmuje się tematami gospodarki, energetyki, stosunków międzynarodowych. Wydał cztery książki, m.in. Energiewende. Nowe niemieckie imperium (2019), Globalne ocieplenie. Podręcznik dla Zielonej Prawicy (2020), Energetyka po prostu (2023).
Wybrana tematyka podcastu Elektryfikacja:
- Elektrownie atomowe w Polsce
- Energiewende
- Patologie polskiego górnictwa
- Fuzja termojądrowa
- Gazprom
- Elektrownie wodne
- Smog
- Rosyjski gaz
- Orlen
- Małe reaktory jądrowe
- Kłamstwa klimatyczne
- Odnawialne źródła energii (OZE)
- Ciemne strony Greenpeace
- Nord Stream
- Fit for 55
- Polityka klimatyczna Unii Europejskiej
- Kopalnia Turów
- Energia z wodoru
Znajdą tu Państwo wszystko, co trzeba wiedzieć o energetyce. Zapraszam do wysłuchania moich analiz, komentarzy i wywiadów.
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o węglu kamiennym – surowcu, który przez dekady był filarem polskiej gospodarki i kluczowym produktem eksportowym. To dzięki niemu rozkwitał przemysł na Śląsku, a Polska budowała swoją energetyczną potęgę.
Jeżeli chcesz wspomóc rozwój „Elektryfikacji” – rozważ wsparcie mnie na Patronite: https://patronite.pl/jakubwiech
Jednak dziś węgiel, niegdyś symbol postępu, stał się ciężarem, który ogranicza rozwój naszego kraju, zarówno w kontekście energetyki, jak i całej gospodarki. W tym odcinku spróbuję przekonać Was, dlaczego powinniśmy jak najszybciej zakończyć jego wydobycie i postawić na przyszłość wolną od węgla.