Podcast Historyczny

Rafał Sadowski

Podcast dla każdego kto uważa, że historia jest nudna. A to historia pisze najlepsze scenariusze. W każdym odcinku autor wybiera temat, o którym sam chciałby słuchać. Nie praktykuje dłużyzn, zalewania datami, recytowania życiorysów. Wszystko poparte uczciwym researchem.

O autorze: Rafał Sadowski – pasjonat historii.

Podcast Historyczny

Dla każdego, kto uważa, że historia jest nudna. Zawsze uważałem, że historia pisze najlepsze scenariusze – tym podcastem udowadniam, że tak właśnie jest. W każdym epizodzie wybieram temat, o którym sam chciałbym słuchać. Nie praktykuję dłużyzn, zalewania datami, recytowania życiorysów.

Wyprawa Lewisa i Clarka – Przez Dzikie Bezkresy Ameryki!
przezRafał Sadowski

Wyruszamy na niezwykłą przygodę, która przeniesie nas w czasy jednej z najbardziej fascynujących ekspedycji w historii– wyprawy Lewisa i Clarka wszerz całej Ameryki!

Ten odcinek jest dla mnie szczególny, ponieważ obchodzimy 5 rocznicę powstania podcastu historycznego! Pięć lat pełnych historii, odkryć i wspólnych podróży przez wieki. Nie mam slow, by opisac, jaki jestem szczęśliwy! Z tej okazji postanowiłem przygotować dla was coś specjalnego – odcinek pełen przygody, taki jak uwielbiacie, taki odcinek niejako w starym stylu! Ekspedycja Lewisa i Clarka to właśnie taka opowieść – pełna niesamowitych zwrotów akcji, pokonywania trudności i odkryć, które zmieniły bieg historii.

Usiądźcie wygodnie, zrelaksujcie się i przygotujcie na przygodę i podróż w czasie. Przed nami wyprawa Lewisa i Clarka – historia, która zainspiruje, zachwyci i pokaże, jak wielka może być siła ludzkiego ducha! 🌿🎙️❤️

Zapraszam ! Rafał 🙂

Część 1: Wielkie Marzenie

Naszą opowieść zaczynamy od wprowadzenia w kontekst wczesnego XIX wieku. Przenosimy się do czasów, gdy Stany Zjednoczone dokonały przełomowego zakupu Luizjany w 1803 roku, podwajając tym samym swoje terytorium. Dowiecie się, jak prezydent Thomas Jefferson wyobrażał sobie ekspansję na Zachód i jak jego wizja skłoniła go do powierzenia Meriwetherowi Lewisowi i Williamowi Clarkowi zadania odkrycia nowych ziem. Przedstawimy sylwetki kluczowych postaci tej wyprawy oraz cele i plany, jakie Jefferson przed nimi postawił.

Część 2: W górę rzeki Missouri

14 maja 1804 roku wyprawa wyruszyła z Camp Dubois w pobliżu St. Louis. Opowiemy o pierwszych wyzwaniach, jakie napotkali członkowie Korpusu Odkrywców, ich spotkaniach z plemionami Indian, oraz o jedynym członku ekspedycji, który zmarł podczas podróży – sierżancie Charlesie Floydzie. Odkryjemy tajemnice wielkich równin, opowiemy o praktykach łowieckich i źródłach pożywienia, a także o konfrontacji z plemieniem Teton Sioux (Lakota). Dowiecie się również, jak Korpus przetrwał pierwszą zimę w Fort Mandan.

Część 3: Wodospady i Góry

Wiosną 1805 roku ekspedycja opuściła Fort Mandan i rozpoczęła trudną podróż przez rzekę Missouri. Przedstawimy Wam wyzwania związane z trudnym terenem, portagami oraz odkryciem wielkich wodospadów Missouri. Opowiemy o spotkaniu z plemieniem Shoshone, które dostarczyło koni i przewodników, a także o morderczym przejściu przez Góry Bitterroot.

Część 4: W dół rzeki Columbia, do celu!

Ekspedycja dotarła do wód zlewiska Pacyfiku, gdzie nawiązała współpracę z plemieniem Nez Perce. Opowiemy o budowie kanu i nawigacji po niebezpiecznych wodach, a także o chwili, gdy członkowie wyprawy ujrzeli Ocean Spokojny, osiągając swój główny cel. Zimą 1805-1806 osiedli w Fort Clatsop, gdzie spędzili mroźne miesiące.

Część 5: Droga do domu

Wiosną 1806 roku ekspedycja rozpoczęła powrót do domu. Dowiecie się, jak podzielili się na dwie grupy, aby zbadać różne trasy, oraz o ich ponownym spotkaniu i końcowym etapie podróży.

Część 6: Koniec i początek

23 września 1806 roku wyprawa wróciła do St. Louis, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Omówimy reakcję Jeffersona na ich raporty oraz długofalowy wpływ, jaki wyprawa miała na przyszłość Ameryki. Dowiecie się, jakie losy spotkały Lewisa, Clarka i innych członków ekspedycji po ich powrocie. Zakończenie Na zakończenie zastanowimy się nad duchem odkrywców i przygody, który towarzyszył tej niezwykłej wyprawie. Zamkniemy odcinek refleksją na temat tego, jak wprowadzić ducha przygody na co dzień!

Timeline:
0:00 Intro
2:00 Część I: Marzenie
3:37 Zakup Luizjany
7:08 Po co USA była Luizjana?
10:15 Kluczowe Postacie Wyprawy – Lewis i Clark
14:52 Cele Wyprawy
18:13 Skala Trudności
20:26 Rekrutacja i Trening Korpusu Odkrywców
23:00 Wyposażenie i Ekwipunek
27:36 Część II: W Górę Rzeki Missouri
31:51 Pierwsze spotkania z Indianami
33:38 Smutny przypadek Charlesa Floyda
35:16 Wielkie Równiny
37:38 Spotkanie z Tetonami
40:00 Fort Mandan – Zima 1804/1805
43:06 Część III: Wodospady i Góry
45:40 Wielkie Wodospady Missouri
51:08 Góry Skaliste
53:14 Górskie Pasmo Bitterroot
55:45 Podsumowanie dotychczasowej wyprawy
57:46 Część IV: W dół rzeki Columbia, aż do celu
1:02:20 Pacyfik – dotarcie do celu!
1:05:12 Fort Clatsop – Zima 1805/1806
1:08:50 Część V: Droga do domu
1:09:29 Podział na dwie grupy
1:13:48 Część VI: Koniec, ale i Początek
1:17:02 Dalsze losy bohaterów
1:20:06 Długoterminowe skutki wyprawy
1:21:46 Zakończenie
1:23:34 Outro
1:24:46 Patroni – dziękuję!
1:26:20 Ciekawostka na koniec

Jeśli Ci się podoba – Dołącz do naszej podróży przez historię!
https://patronite.pl/podcasthistoryczny

Zrodla: https://pastebin.com/2uzS93d6
TT: https://twitter.com/sadowski_rafal
IG: https://www.instagram.com/rafal_sadowskii

Patroni: https://pastebin.com/bBaa8ebH
Dziękuję, że towarzyszycie mi podczas podróży przez morza historii!

Podcast Historyczny Post Scriptum (drugi kanał): https://www.youtube.com/channel/UCENvRiCM3GUTYgsHs5MU5zA

Słuchaj w Spotify
Słuchaj w Podcastach Google
Słuchaj w Apple Podcasts
Kanał RSS
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Schola
Schola
8 miesięcy temu

W szkole kazano mi się uczyć historii na pamięć w końcu stała się dla mnie przedmiotem traumatycznym. Trafiłam na ten podcast i z przyjemnością zaczynam odnawiać i przyswajać historię. Dziękuję