,

Gutral gada

Joanna Gutral

Gutral Gada to rozmowy o psychologii, psychoterapii i zdrowiu psychicznym. Prosto, rzetelnie i na temat. Bo wszyscy mamy zdrowie psychiczne, choć w bardzo różnej kondycji i formie. Co więcej, nie jest ono linearne – na przestrzeni życia doświadczamy kryzysów, których nikt nie nauczył nas ani rozpoznawać, ani ogarniać. Można by się zżymać na brak psychoedukacji w szkołach, czego dotkliwe braki odczuwamy wszyscy, ale od czego mamy autorkę podcastu. Joanna przychodzi do nas z audycjami o zdrowiu psychicznym, psychoterapii, psychologii, relacjach, emocjach, zachowaniach i wszystkim tym, co nas trapi, ale boimy się zapytać.

O autorce: Joanna Gutral (ur. 1991) – psycholożka, psychoterapeutka, psychoedukatorka, podcasterka. Absolwentka warszawskiej SWPS.

Gutral Gada

Rozmowy o psychologii, psychoterapii i zdrowiu psychicznym: prosto, rzetelnie i na temat. Bo wszyscy mamy zdrowie psychiczne, ale nie wszyscy wiemy jak o nie zadbać.
Spotkajmy się na GG, wysłuchajmy co i jak Gutral Gada!

Joanna Gutral – psycholożka, psychoterapeutka, psychoedukatorka & podcasterka

Dobrostan – co o nim myślimy? Rozmowa z dr hab. Łukaszem Gawędą
przezby Joanna Gutral

“Zdrowie psychiczne jest kluczowym elementem dobrostanu każdej osoby i społeczeństwa jako całości (Światowa Organizacja Zdrowia [WHO], 2021). Mimo to, w Polsce, jego znaczenie wciąż wydaje się marginalizowane. Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Cooperation and Development [OECD], 2021) Polska przeznacza mniej niż 3% budżetu na zdrowie psychiczne, co stanowi znacznie mniej niż w krajach takich jak Wielka Brytania czy Niemcy, gdzie wskaźnik ten wynosi około 10–15%. Jest to alarmujące, szczególnie w obliczu danych WHO (2017), które wskazują na rosnącą liczbę osób z objawami depresji i zaburzeń lękowych w naszym kraju. Pomimo tej rosnącej potrzeby, niewielki odsetek Polek i Polaków korzysta z profesjonalnej pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej. Jak wynika z raportu CBOS (2021), aż 40% Polaków uważa, że korzystanie z pomocy psychiatrycznej może prowadzić do stygmatyzacji. To przekonanie wynika z braku edukacji społecznej i utrzymujących się stereotypów, które utrudniają dostęp do pomocy. Strach przed oceną innych, a także niewiedza na temat dostępnych form wsparcia, dodatkowo pogłębiają problem.”

Tak zaczyna się raport zrealizowany przez Instytutu Psychologii Państwowej Akademii Nauk pod tytułem DOBROSTAN PSYCHICZNY W POLSCE. CO MYŚLIMY O POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ?

A moim i Waszym gościem jest dr hab. Łukasz Gawęda, Prof. IP PAN – kierownik Laboratorium Psychopatologii Eksperymentalnej. Psycholog, który łączy doświadczenie kliniczne (wcześniej kierował Pracownią Psychopatologii i Wczesnych Interwencji w II Klinice Psychiatrycznej WUM, ma doświadczenie pracy z pacjentami w oddziale stacjonarnym, dziennym oraz PZP; ukończył szkolenie CBT z el. psychodynamicznymi) z pracą naukową.

Cały raport znajdziecie na stronie:

https://psych.pan.pl/

Montaż: Eugeniusz Karlov

Słuchaj w Spotify
Słuchaj w Podcastach Google
Słuchaj w Apple Podcasts
Kanał RSS
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments