,

Gutral gada

Joanna Gutral

Gutral Gada to rozmowy o psychologii, psychoterapii i zdrowiu psychicznym. Prosto, rzetelnie i na temat. Bo wszyscy mamy zdrowie psychiczne, choć w bardzo różnej kondycji i formie. Co więcej, nie jest ono linearne – na przestrzeni życia doświadczamy kryzysów, których nikt nie nauczył nas ani rozpoznawać, ani ogarniać. Można by się zżymać na brak psychoedukacji w szkołach, czego dotkliwe braki odczuwamy wszyscy, ale od czego mamy autorkę podcastu. Joanna przychodzi do nas z audycjami o zdrowiu psychicznym, psychoterapii, psychologii, relacjach, emocjach, zachowaniach i wszystkim tym, co nas trapi, ale boimy się zapytać.

O autorce: Joanna Gutral (ur. 1991) – psycholożka, psychoterapeutka, psychoedukatorka, podcasterka. Absolwentka warszawskiej SWPS.

Gutral Gada

Rozmowy o psychologii, psychoterapii i zdrowiu psychicznym: prosto, rzetelnie i na temat. Bo wszyscy mamy zdrowie psychiczne, ale nie wszyscy wiemy jak o nie zadbać.
Spotkajmy się na GG, wysłuchajmy co i jak Gutral Gada!

Joanna Gutral – psycholożka, psychoterapeutka, psychoedukatorka & podcasterka

Zdrowie fizyczne #SUMMERCHALLENGE
przezby Joanna Gutral

Ślachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.

No więc ja nie chcę być tym smakoszem, co to się delektuje musztardą po obiedzie.
Na warsztat bierzemy kolejny wymiar dobrostanu według narzędzia Wellbeing Score by @multilife czyli zdrowie fizyczne. 

I zapytacie “ale co Ty nam dziunia opowiesz o zdrowiu fizycznym, jak Ty nawet lekarzem nie jesteś?”. Doktorem niby tak, ale takim, ale bez strzykawy i stetoskopu, he he. W kompetencje lekarskie mieszać się nie będę, ALE: O lęku o zdrowie i tym, co nas przed dbaniem o nie powstrzymuje, już do powiedzenia co nieco mam. 

Na przykład amerykański National Institute of Mental Health podaje: Ryzyko wystąpienia depresji jest wyższe u osób cierpiących na choroby przewlekłe. I w drugą stronę: Wyzwania związane z wykonywaniem zadań korzystnych dla zdrowia, takich jak prawidłowe odżywianie i ćwiczenia, ze względu na objawy takie jak apatia w depresji także są utrudnione. Naczynia połączone, co nie? 

Więc wrzućmy na poznawczy ruszt unikanie, katastrofizację, objawy somatyczne, badania profilaktyczne, lęk przed krwią, aktywność fizyczną i zobaczmy, co nam z tego wyniknie.

Zapraszam do kolejnego odcinka letniego wyzwania powered by @multilife

Montaż: Eugeniusz Karlov

Literatura:

American Psychiatric Association, Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, 2013, 5th edition, American Psychiatric Association

Scarella, Timothy M. MD; Boland, Robert J. MD; Barsky, Arthur J. MD. Illness Anxiety Disorder: Psychopathology, Epidemiology, Clinical Characteristics, and Treatment. Psychosomatic Medicine 81(5):p 398-407, June 2019.

Słuchaj w Spotify
Słuchaj w Podcastach Google
Słuchaj w Apple Podcasts
Kanał RSS
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments