, ,

Nauka to lubię

Tomasz Rożek

Nauka to lubię to podcast popularnonaukowy Tomasza Rożka, zahaczający o tematykę technologii, nauki i życia.

O autorze: Tomasz Rożek z wykształcenia jest fizykiem (choć chciał zostać lekarzem). A teraz jest dzienniakarzem i szefuje działowi naukowemu w tygodniku Gość Niedzielny. Współpracował z TVP, TVN, Gazetą Wyborczą, Rzeczpospolitą, National Geographic, Focusem i radiową Trójką. Napisał kilka książek, m.in. „Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011), „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (2012), „Kosmos” (2014), „Człowiek” (2015). Prywatnie ojciec dwójki dzieci, mieszka z rodziną na Śląsku.

Nauka To Lubię

Spora część mojego życia to tzw. seria fortunnych zdarzeń. Chciałem zostać lekarzem, a zostałem fizykiem. Pojechałem zwiedzać Wiedeń, a poznałem żonę. Chciałem robić doktorat i wyjechałem na prawie 4 lata do największego centrum naukowego w Europie. Chcieliśmy powiększyć rodzinę i urodziły się bliźniaki. W końcu wróciliśmy z emigracji, żebym mógł zostać naukowcem, a zostałem dziennikarzem.

Nazywam się Tomasz Rożek. Z wykształcenia jestem fizykiem a z zawodu dziennikarzem naukowym. Kieruję działem naukowym w tygodniku Gość Niedzielny. Współpracuję lub współpracowałem z wieloma mediami m.in.: z redakcjami: Pytanie na Śniadanie, Teleexpress, Dzień Dobry TVN; Wiedzą i Życiem, magazynem National Geographic, Gazetą Wyborczą, Rzeczpospolitą, magazynem Focus. Byłem autorem oraz prowadzącym program Sonda2 w TVP2. Wspóltworzyłem programy radiowe: „Pytania z kosmosu” oraz Klub Trójki.

Piszę nie tylko dla periodyków. Moja pierwsza książka „Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011, Demart) została uznana za najlepszą książkę popularno-naukową sezonu 2010-2011. W 2012 roku napisałem „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (WAB). W 2014 roku ukazała się moja książka „Kosmos” (WAB). W 2015 roku ukazał się „Człowiek” (WAB). To dwie części pop-naukowej trylogii. W trzeciej części opiszę mikrokosmos.

Prowadzę pop-naukowego vbloga Nauka. To lubię i facebookowy fanpage Nauka.To lubię. A od teraz także podcast.

Jestem obecny w dyskusjach na Twiterze oraz Instagramie.

Jestem szczęśliwym tatą bliźniaków Zuzi i Janka, oraz mężem Ani. Mieszkamy na Śląsku.

Jak system edukacji oszukuje społeczeństwo?
przezTomasz Rożek

System edukacji, który kształtuje umysły przyszłych pokoleń, jest fundamentem każdego społeczeństwa. Czy w Polsce wiemy, jak należy budować te fundamenty? Czy mówienie o tym, że matura poszła w tym roku lepiej niż w poprzednim, gdy pytania i rodzaj zadań zasadniczo się różnią? Czy to ma w ogóle sens?

W tym roku z przedmiotów dodatkowych (w wersji rozszerzonej), aż 18proc. maturzystów, którzy pisali polski i 10 proc tych, którzy pisali matematykę zdobyło… zero punktów. Niezależnie jednak od tego, analizie wyników matur, ale też egzaminów ósmoklasisty, zawsze towarzyszy mi refleksja… że oszukujemy młodych ludzi.

Słuchaj w Spotify
Słuchaj w Podcastach Google
Słuchaj w Apple Podcasts
Kanał RSS
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments