Słowiańskie demony
Michał Kuźniar
Podcast o mitologii słowiańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem demonologii i odrobiną historii. Czemu topiono Marzannę? Dlaczego nasi dziadkowie bali się południc? Co różniło Swaroga i Swarożyca? Jakie tałatajstwa nie dawały spać po nocach naszym przodkom i w co tak w ogóle wierzyli dawni Słowianie? Staram się odpowiedzieć na powyższe pytania opierając się tylko na przekazach historycznych oraz książkach znawców tematu jak Gieysztor, Baranowski, Moszyński, Pełka, Szyjewski i inni.
O autorze: Michał Kuźniar od dzieciństwa interesuje się historią i przedchrześcijańskimi wierzeniami. Zaczęło się od Greków, następnie Germanów aż po Słowian. Owocami jego zainteresowań są strona mitologika.pl oraz niniejszy podcast. Na co dzień działa w rzeszowskiej grupie rekonstrukcji historycznej ZBiR, jest również jednym z założycieli ZBiR TV, internetowej telewizji, w której wczesne średniowiecze trwa w najlepsze. Ciągle nie wymyślili taczek, ich spodnie nie posiadają kieszeni, a zęby wyrywają im kowale.
Podcast o mitologii słowiańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem demonologii i odrobiną historii. Czemu topiono Marzannę? Dlaczego nasi dziadkowie bali się południc? Co różniło Swaroga i Swarożyca? Jakie tałatajstwa nie dawały spać po nocach naszym przodkom i w co tak w ogóle wierzyli dawni Słowianie?
kontakt – admin[ ]mitologika.pl
Logotyp i grafika – Bartłomiej Wąsacz
Ostatnio opowiadałem o topielcach, wodnikach oraz innych wariacjach tych wodnych demonów, z których przynajmniej jednego miałem okazję spotkać na własne oczy w Bieszczadach. Dzisiaj wyjdę z głębin jezior i stawów aby skupić się na demonach zamieszkujących brzegi zbiorników wodnych.
Literatura:
Baranowski B., W kręgu upiorów i wilkołaków, Łódź 1981
Moszyński K., Kultura Ludowa Słowian, cz. II – Kultura duchowa, Kraków 1934
Pełka L., Polska demonologia Ludowa, Warszawa 1987